30 lipca 2024Regały do magazynu — rodzaje. Od regałów przesuwnych po wysokiego składowania — jak wybrać idealne rozwiązanie do magazynu?Regały przesuwne
Regały do magazynu — rodzaje. Od regałów przesuwnych po wysokiego składowania — jak wybrać idealne rozwiązanie do magazynu? Efektywne zarządzanie magazynem opiera się na optymalnej organizacji przestrzeni i wyborze odpowiednich rozwiązań. Regały magazynowe stanowią kluczowy element jego wyposażenia, zapewniając bezpieczeństwo, porządek i efektywność przechowywania towarów. Na jakie regały warto zwrócić uwagę? Przedstawiamy 5 najpopularniejszych rodzajów.
1. Regały półkowe
Regały półkowe to uniwersalne konstrukcje magazynowe, przeznaczone do przechowywania różnorodnych towarów o stosunkowo niewielkich rozmiarach i małej wadze. Zbudowane z pionowych słupów, poprzecznych półek i łączników, tworzą modułową konstrukcję. Wyróżniają się prostą konstrukcją, łatwym montażem i demontażem, co czyni je uniwersalnym rozwiązaniem. Regały magazynowe półkowe znajdują zastosowanie w wielu miejscach, m.in. w:
- małych magazynach i sklepach,
- archiwach,
- warsztatach samochodowych,
- przydomowych warsztatach oraz w piwnicach i na strychach.
2. Regały przesuwne
Regały przesuwne, znane również jako regały jezdne lub mobilne, to nowoczesny system magazynowy, który oferuje szereg zalet w porównaniu z tradycyjnymi modelami statycznymi. Ich główna cecha to możliwość przesuwania segmentów po zamontowanych na podłodze prowadnicach, co pozwala na otwieranie i zamykanie korytarzy magazynowych w zależności od bieżących potrzeb. Eliminuje to potrzebę szerokich przejść między regałami, co pozwala na zwiększenie pojemności magazynowej nawet o 90%.
Sprawdzają się w wielu branżach, gdzie ograniczona powierzchnia jest istotnym czynnikiem wpływającym na możliwości magazynowania. Bardzo często wykorzystywane są w firmach produkcyjnych do magazynowania półproduktów lub gotowych wyrobów, w magazynach, a także w archiwach jako regały do przechowania dokumentów i akt w bezpieczny, uporządkowany sposób, bibliotekach (regały przesuwne biblioteczne), laboratoriach oraz innych placówkach ochrony zdrowia.
3. Regały paletowe
Regały paletowe to metalowe konstrukcje służące do składowania towarów umieszczonych na paletach. Zbudowane są z pionowych słupów, poprzecznych belek i łączników, tworząc wielostopniową konstrukcję umożliwiającą przechowywanie palet na różnych wysokościach. Stanowią jeden z najpopularniejszych systemów magazynowania ze względu na swoją prostotę oraz wysoką nośność. Maksymalizują one dostępną przestrzeń magazynową, pozwalając na składowanie palet na wielu poziomach. Umożliwiają bezpośredni dostęp do każdej palety, co ułatwia kompletowanie zamówień i kontrolę stanu magazynowego w magazynach i centrach dystrybucyjnych.
4. Regały wysokiego składowania
Regały wysokiego składowania to systemy magazynowe przeznaczone do przechowywania towarów na paletach na znacznych wysokościach, sięgających nawet kilkudziesięciu metrów. Ich konstrukcja opiera się na pionowych ramach nośnych i poziomych belkach poprzecznych, tworząc stabilną i wytrzymałą konstrukcję. Poziomy składowania, na których umieszczane są palety, mogą być obsługiwane za pomocą wózków widłowych lub automatycznych systemów transportu. Dzięki możliwości składowania towarów na różnych wysokościach, podobnie jak regały przesuwne, pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz zwiększenie pojemności magazynowania.
Regał wysokiego składowania wykorzystywane są nie tylko w dużych magazynach, ale także hurtowniach i centrach dystrybucyjnych oraz firmach produkcyjnych.
5. Antresole magazynowe
Antresola przemysłowa to półpiętro lub dodatkowy poziom konstrukcji, najczęściej stalowej, montowany wewnątrz hali przemysłowej lub magazynu. Pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej obiektu bez konieczności rozbudowy budynku oraz zajmowania dodatkowej przestrzeni na podłodze. Może być wyposażona w regały lub półki, aby zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania. Ponadto antresola magazynowa sprawdza się do tworzenia przestrzeni dla linii produkcyjnych lub obszarów roboczych. Może także stworzyć dodatkowy sektor biurowy w hali produkcyjnej, oddzielony od hałasu i ruchu na dole, czy pomieszczenia socjalne.
Antresole magazynowe znajdują zastosowanie w różnych branżach, wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zwiększenia dostępnej przestrzeni magazynowej lub produkcyjnej. Zalicza się do nich m.in.: handel detaliczny, produkcję, logistykę i dystrybucję, a także hurtownie.