19 stycznia 2023Jak działają regały przesuwne?Regały przesuwne
W magazynach, archiwach, a nawet w bibliotekach regały przesuwne coraz częściej zastępują modele tradycyjne. Oszczędność miejsca, funkcjonalność, a także łatwość obsługi to ich główne zalety. Dlatego sprawdź, jak działają regały jezdne i kiedy warto się na nie zdecydować.
Spis treści:
- System regałów przesuwnych – co to jest?
- Jak działają regały jezdne?
- Regały przesuwne z napędem korbowym czy elektrycznym?
System regałów przesuwnych – co to jest?
Regały przesuwne, zwane również jezdnymi, to rozwiązanie, które pozwala w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową. Składa się na nie ciąg mebli, który zamontowany jest na specjalnych prowadnicach, torowisku. Dzięki temu regały mogą być umieszczone obok siebie, bez żadnych przerw, a gdy chcesz dostać się do pojedynczych modułów, wystarczy przesunąć pozostałe meble, tworząc tym samym korytarz o wymaganej szerokości. Stosując system regałów przesuwnych, możesz znacząco zmniejszyć liczbę korytarzy, a tym samym zwiększyć ilość miejsca do przechowywania. Jednocześnie cały czas masz łatwy i szybki dostęp do wszystkich półek, możesz zapewnić drogę wewnętrzną, którą będzie w stanie przejechać wózek widłowy.
Jak działają regały jezdne?
Zasada działania regałów przesuwnych jest stosunkowo prosta. Każdy system składa się z:
- modułów, czyli regałów jezdnych, których konstrukcja może być dopasowana do przechowywania;
- konkretnych rodzajów produktów (dokumentów, książek, czasopism, teczek wiszących);
- torowiska składającego się z szyn;
- napędu korbowego lub elektrycznego.
Przy pomocy napędu, który zostanie omówiony za chwilę, można swobodnie przesuwać regały poruszające się w obrębie torowiska. Natomiast same szyny dostępne są w trzech wersjach. Mogą być: wpuszczone w podłogę;
- przykręcone nawierzchniowo i wypełnione płytą wiórową (podłoga własna regałów);
- przykręcone nawierzchniowo z najazdami ocynkowanymi.
Na pierwszą opcję najlepiej zdecydować się, gdy jesteś w trakcie projektowania powierzchni magazynowej, archiwalnej. Dwie kolejne mogą być realizowane w pomieszczaniach już istniejących, bez czasochłonnych prac przygotowawczych. Czy są ograniczenia związane ze stosowaniem takiego systemu? Trzeba zwrócić uwagę na to, jaka jest nośność podłoża. W tym wypadku ilość regałów, które mogą zostać zagospodarowane, znacząco się zwiększa (nie traci się miejsca na korytarze), co w połączeniu z mechanizmem jezdnym, zwiększa obciążenie podłogi. Jeśli nośność posadzki jest niewystarczająca, należałoby pomyśleć nad jej wzmocnieniem.
Regały przesuwne z napędem korbowym czy elektrycznym?
Rozwiązaniem, które cieszy się największą popularnością, jest regał przesuwny z napędem korbowym. Jego obsługa jest bardzo prosta – przy użyciu siły własnych rąk należy obrócić korbę znajdującą się na danym regale, by cały ciąg mebli zaczął się przemieszczać. Po uzyskaniu korytarza o optymalnej szerokości wystarczy zablokować system, aby uniknąć przypadkowego przesuwania się dalej. Regały przesuwne elektryczne działają w sposób bardziej zautomatyzowany. Na meblach znajduj się panele umożliwiające ich sterowanie – wystarczy wybrać jedną z opcji, aby moduły zaczęły się przesuwać. Jednocześnie regały przesuwne z napędem elektrycznym są na tyle kosztowną inwestycją, że większość przedsiębiorców decyduje się na wersje korbowe, które w praktyce są tak samo łatwe w użytkowaniu.